Velký průzkum Naštvaných matek – koho volit do senátu?

V naší skupině se bavíme o politice, a čím víc se blíží volby, tím více lidi kladou jednouchou otázku – koho máme volit? Média zcela selhávají a nejsou schopná ani všechny kandidáty představit, natož je i nějak proklepnout. Tak jsme se rozhodly konat.
12. 9. 2016 19:13 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/330

Jedna kolegyně projela internet a dala dohromady kontakty na všechny kandidující do senátu. Nebylo to tak jednoduché – trvalo jí to několik dní a musela podstupovat až detektivní práci. Ale podařilo se – získala 179 mailových adres. Kandidátů je ale 233. Bohužel u 14 osob se nepodařilo dohledat žádný relevantní kontakt. Dalších 40 osob jsme našli aspoň na facebooku. Všem 219 kandidátům, kromě těch 14 bez jakéhokoliv kontaktu, jsme poslaly jednoduché tři otázky. Dopis zněl takto:

Vážená paní kandidátko, pane kandidáte,

dovolte, abychom vám touto cestou položily několik jednoduchých otázek, které pomohou našim členům a fanouškům vybrat si kandidáta, kterého podpoří v senátních volbách. Naštvané matky je spolek, který se vyjadřuje k politickému dění a chceme politické dění také svými aktivitami ovlivňovat. Naše diskusní skupina na facebooku má cca 3 500 členů a naše veřejná stránka na facebooku má cca 19 000 fanoušků. Týdně svými příspěvky oslovujeme až 500 000 čtenářů.

Věříme, že vaše odpovědi pomohou našim fanouškům v orientaci mezi jednotlivými kandidáty, a dáváme vám možnost je naším prostřednictvím oslovit.

1. Považujete za rozumné i nadále trvat na členství České republiky v EU?
ANO/NE

2. Podpořil/a byste snahu o omezení propagace islámu a v jaké míře? 
ANO/NE plus komentář

3. Souhlasíte s tím, že má stát mít pouze omezenou možnost rodičům odebírat děti, a to jen v případech prokazatelného fyzického a psychického týrání?
ANO/NE

Na vaše odpovědi čekáme do pátku 9. 9. 2016. Odpovědi prosím posílejte na mail: info@nastvanematky.cz

Za Naštvané matky, členky organizačního týmu

Facebooková stránka Naštvané matky: https://www.facebook.com/Nastvanematky/

Všichni tedy obdrželi naše otázky, ať už mailem nebo zprávou na FB – kromě dalších sedmi, jejichž mail byl nefunkční.

Nyní pro vás připravujeme zveřejnění odpovědí podle jednotlivých okrsků. Při třídění odpovědí ale nešlo přehlédnout některá fakta. Především povolání jednotlivých kandidátů. Do senátu kandiduje jen 131 lidí, kteří nejsou nějak placení státem. 102 lidí jsou zastupitelé, starostové, radní, poslanci či senátoři. Přiřadily jsme k nim i učitele, profesory a zaměstnance státní správy.

Tedy jen 131 lidí má zkušenost ze života mimo sféry veřejných peněz. Musí si na sebe sami vydělávat, jsou zaměstnanci firem či sami podnikají. A nejvíce je mezi kandidáty zastoupeno jedno konkrétní povolání – do senátu kandiduje 24 lékařů.

Zajímavé byly také reakce kandidátů. Mnozí odpověděli obratem a neměli problém odpovědět jednoznačně. Ale bylo to spíše výjimkou. Většina cítila potřebu otázky nějak komentovat a rozhodně se nespokojili s možností odpovídat jen ano nebo ne. Nějak se z politiky vytrácejí jednoznačné postoje. Ani na jednoduché otázky neumí kandidáti jednoduše odpovědět. Chápeme, že politická praxe je spíše o kompromisech, ale v předvolebním boji je dobré vědět, odkud váš kandidát k těm kompromisům půjde.

Samostatnou kapitolou byly odpovědi, které zpochybňovaly možnost pokládat takové otázky. Některým vadilo, že pod dotazy není nikdo jmenovitě podepsán, jiným zase fakt, že za Naštvanými matkami stojí Eva Hrindová, která také do senátu kandiduje. Její protikandidáti z volebního okrsku 61 – Olomouc a okolí odmítli odpovědět prakticky všichni.

Bylo na každém, aby se rozhodnul, jestli půjde s kůží na trh a na jednoduché dotazy odpoví. My odpovědi zveřejníme v nezměněné podobě a věříme, že tím pomůžeme mnoha lidem v jejich rozhodování. Je smutné, že něco takového musí ve svém volném čase dělat občané sami a že tak suplují roli médií.

To, že média neplní svou roli, bylo patrné i z odpovědí některých oslovených. Projevovali až nemístnou vděčnost za to, že se o jejich názory vůbec někdo zajímá. Mnozí nabízeli i další své postoje a dokonce i osobní účast na besedách a podobně. Myslíme si, že toto je v kompetenci veřejnoprávních a jiných médií a různých dotovaných neziskovek, které se honosí aktivitami ve prospěch demokracie. Bohužel nikdo z nich neplní plně svou roli.

A nyní tedy závěrečné resumé:

Především chceme poděkovat VŠEM, kteří odpověděli, byť nám sdělili odpovědi, které se nám třeba nemusí líbit. Vážíme si každého kandidáta, který se nebojí voličům sdělit svůj názor a postavit se veřejně za něj. Obecně asi platí, že ti, kteří neodpověděli nebo napsali, že nám odpovídat nebudou, si váš hlas nezaslouží. Volby jsou o politických názorech, a kdo je nemá, ať do politiky neleze. Je na nás, abychom takové nešťastníky nevolili!

Celkem odpovědělo 94 kandidátů z 219 oslovených.

Průměrně odpovídali aspoň tři kandidáti za volební obvod.

Pouze jeden odpověděl v obvodu 4 - Most, v obvodu č. 22 – Praha 10 a v obvodu 58 – Brno-město.

Dva odpověděli v obvodu 25 – Praha 6, v obvodu 37 – Jičín, v obvodu 49 – Blansko, v obvodu 67 – Nový Jičín, v obvodu 73 – Frýdek-Místek a v obvodu 79 – Hodonín.

Rekordmani byli naopak v obvodu 7 Plzeň-jih, kde odpovědělo 7 kandidátů.

V obvodu 10 – Český Krumlov odpovědělo 6 kandidátů, stejně jako ve volebním obvodu 31 – Ústí nad Labem a v obvodu 52 – Jihlava.

A kolik kandidátů odpovědělo z různých politických uskupení?

ODS: 13 z 18

ČSSD: 11 z 25

ANO: 10 z 25

KDU-ČSL: 7 z 10

TOP09, STAN: 6 z 12 

KSČM: 6 z 27

APAČi 2017: 5 z 5

DSSS: 5 z 5

Svobodní a soukromníci: 4 z 8

Úsvit: 3 z 12

Ostatní: 24

 

Sledujte náš web a naši FB stránku, od tohoto týdne budeme pravidelně zveřejňovat odpovědi kandidátů v jednotlivých volebních obvodech.

Naštvané matky

 

 

Další články, blogy, videa

V těchto dnech vychází nová kniha Daniely Kovářové. Nově v nakladatelství Naštvané matky.
Nalezeno na internetu a je to tak silné, že sdílíme i bez udání zdroje... Max Kašparů má za sebou 45 let praxe dětského psychiatra, ale dnešní...
22. února 2023 okomentoval David Sant pro blog Saker Putinův projev ze dne 21. února 2023. Očekávalo se, že tento projev bude velmi významný. Po jeho...
Přetiskujeme důležitý článek známeho blogera Vidláka. Burcuje lidi, ab šli k volbám a doufá, že se podaří politiky pořádně vyděsit. Protože náš...
Po teroristickém útoku na dceru Alexandra Dugina jsme zaplaveni informacemi o tom, jaký to byl fašista, extremista a ultranacionalista. Mnozí...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.