Rukověť naštvaného občana - co dnes může každý dělat

Ptá se mě na to spousta lidí. Co můžeme udělat, aby se neutěšená politická situace změnila? Máme psát dopisy politikům, chodit na demonstrace nebo co vlastně máme dělat? Tak, aby to mělo smysl? Přece nemůžeme jen sedět a čekat.
8. 8. 2015 00:00 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/307

Ano - frustrace lidí je velká a chtějí se tomu postavit nějakou aktivitou. Chtějí dělat cokoliv, nechtějí jen sedět doma a nadávat. Mají pocit, že musí prostě dělat nějakou aktivitu. Někteří vypisují zoufalé dopisy a posílají je všude možně - politikům, médiím, prezidentovi. Jiní věří, že je třeba pořádat masové demonstrace a burcují na internetu a je jim úplně jedno, jaké to budou demonstrace, hlavně že tam bude hodně lidí. Jiní jsou z toho všeho nešťastní a podléhají všelijakým konspiračním teoriím o zkáze světa a prohnilosti všeho a všech.

Zklidněme se a přemýšlejme - co můžeme změnit?

Přestaňte panikařit. Člověk má věnovat energii jen tomu, co může změnit. Doba je čím dál těžší a nemůžeme si dovolit plýtvat energií na na chaotické a neúčelné aktivity, jen proto, že potřebujete někde vybít svou naštvanost. Co tedy můžeme změnit? Myslíte si, že změníme stávající politiky tím, že jim budeme mluvit do duše? Kdo si tohle myslí, asi nežije v realitě. Stávající politiky nezměníme, důkazů o tom je milion. Mají víc informací než my, mají čas a peníze - přesto nedělají nic. Nic, co by energii a naštvanost lidí přetavilo v něco pozitivního. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Na politiky svou energii neplýtvejte. Nepište jim, nesnažte se je přesvědčovat. Pokud chtějí změnit své postoje, mohou. nepotřebujeme je k tomu nějak pracně přemlouvat. Ani stotisícová demonstrace je nepřesvědčí o ničem. Stávající politici jsou nepoužitelní, fakt je nezměníme. Potřebujeme je prostě vyměnit.

Volební tornádo

Za nedlouho budou volby - senátní a krajské. A je jednoznačné, že pokud si zase zvolíme politiky, kteří nás 24 hodin denně zklamávají svou pasivitou a neochotou vystoupit ze zajetých kolejí, jsme totální pitomci, kterým není pomoci. Řítíme se do pekel už pěkně dlouho - špatná ekonomická situace, nárůst úředníků, kteří nemají nic jiného na práci, než nás buzerovat, neschopnost razantně řešit uprchlickou krizi, otevírání dveří islámu, přehnaná pozitivní diskriminace, na které se živí akorát houfy neziskovek. To není záležitost posledního půl roku - to je výsledek naší lhostejnosti a nezájmu o politiku posledních 10 - 15 let. Musíme to řešit a to co nejdříve. Musíme ve volbách totálně odmítnout staré politiky. Oni měli šanci dost dlouho něco dělat a nedělali nic - maximálně si vymýšleli báchorky, proč něco nejde. Jsou nedůvěryhodní a nesmí dostat šanci pokračovat v neslané nemastné politice, která prodlužuje agónii.

Jak na to?

1. Jestli chceme změnu, musíme dělat věci jinak.

Není možné volit podle stejných kritérií a čekat, že se něco změní. Nejprve musíme mít odvahu my, voliči. Odvahu vzepřít se mediálnímu a společenskému tlaku. Budou nám vtloukat do hlavy, že nemáme volit malé strany s malým odhadem preferencí. Budou nám vtloukat do hlavy, že nové strany jsou rizikem, protože v minulosti všechny selhaly. Budou nám vtloukat do hlavy, že máme věřit tradičním profesionálům. Budou nás přesvědčovat o tom, jak se změnili a jak jim můžeme věřit, protože nemají kmotry, bojují s korupcí, dělají vše pro lidi. Chcete-li změnu, nesmíte se nechat ošálit a vykašlat se na to masírování. Musíte dát šanci novým a přesto prověřeným. Nikdy nedávejte hlas někomu jen proto, že je nový! Takže - prověřovat, nečekat až na volební kampaň, sledovat nové lidi, neztrácet čas dáváním důvěry těm, kteří tolikrát zklamali.

2. Podporujme politiky, kteří jdou proti proudu, jsou jiní

Hledejme lidi, kteří se odlišují od našich "sympatických" politiků. Ostatně to je důvod, proč jsme tam, kde jsme. Oblíbili jsme si politiky, kteří nikoho neštvali, a které měli všichni rádi. Naučme se takové lidi podezírat. Chce se vám někdo zalíbit, protože říká to, co chcete slyšet? Pozor na něho! Nejspíš mu nejde o věc, ale o váš hlas... Ten potřebuje proto, aby se udržel u koryta. Vyčkávejte proto s podporou kohokoliv, kdo vás zaujme na první dobrou. Věci nejsou tak jednoduché a jestli se chceme pohnout kupředu, budeme muset udělat i nepopulární opatření. Takže potřebujeme lidi, kteří si to uvědomují. Potřebujeme politiky, kteří nám občas řeknou i něco nepříjemného. Bez toho to fakt nepůjde. Dobří jsou ti, kteří vás nutí přemýšlet, neříkají vždy jen líbivé věci.

3. Jak poznat, koho podpořit? Vzdělávejme se!

V minulosti jsme volili špatně. Dávali jsme důvěru lidem, kteří zavedli naši zemi do situace, která je neúnosná především pro ty nejslabší - samoživitelky, lidi s postižením, nízko kvalifikované pracovníky. A právě tito nejslabší často volili politiky, kteří dělají politiku jdoucí proti svým vlastním voličům. Fakt nemůžeme volit politiky, kteří slibují zvyšovat důchody, přidávat sociální dávky, aniž by řekli jak. To, co musíme v prvé řadě udělat, je přemýšlet o tom, proč ten kolotoč přidávání a slibování nefunguje. Nebo se zase napálíte volbou nějakých panáků, kteří neví nic o ekonomice a o chodu společnosti - chtějí jen brát a neví nic o tom, jak zařídit, aby bylo z čeho. Takže vám doporučuju přestat skuhrat a raději si zjistit něco o tom, jak by se ti slabí mohli dostat k penězům jinak, než přes dávky. Zjistit si něco o tom, jaká je souvislost s regulacemi v ekonomice a s nezaměstnaností. Co všechno brání tomu, aby si maminka samoživitelka mohla najít slušně placenou brigádu na půl úvazku a doplnit to třeba nějakou vlastní doplňkovou prací z domu (šití, pečení, přepisování textů, ap.). Nenapadlo vás nikdy, že stát potřebuje lidi nesamostatné, závislé na dávkách více, než lidi nezávislé a samostatné? Proč myslíte, že si třeba sociální demokracie potřebuje lidi na dávkách udržet? Protože si tak vytváří voliče! A vy jim na to skáčete jak na dobře mastňoučký špek. Přestaňte se ohánět svou vlastní potřebou dávek a hledejte co je za tím. Informací je dnes dost - ptejte se a přemýšlejte. Když se vám něco nelíbí, něco si o tom zjistěte - tradiční je klišé s minimální mzdou. Existuje mnoho exaktních statistik a důkazů, že minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost a škodí těm nejslabším na pracovním trhu. Přesto právě ti slabí se minimální mzdy (která je poškozuje) drží jak klíště...

4. Osvěta, osvěta, osvěta - nejdůležitější a nejpřínosnější věc, co můžete dělat

Lidi mají pocit, že sedět doma a vzdělávat se, je dost málo akční činnost. Jenže paradoxně je to jediný skutečný nástroj proti stávajícím politikům. Budou nás chtít zase oklamat a ustojí to jen ten, kdo má dost informací a vidí pod povrch. Je to také obrana proti populistům, kteří sice mohou říkat pěkné věci, ale nejsou schopni je uvést do praxe. A protože média jsou většinou na straně nehybnosti a konzervování současného stavu, potřebujeme tu mediální blokádu prorazit. To nejvíc, co můžete udělat, je šířit myšlenky a informace. Ideálně ústním podáním. Protože osobní doporučení je absolutně nejvíc fungující reklama. A nedá se koupit! Máme proti našim politikům tolik triumfů v ruce - jsme silnější jak oni, protože máme přesvědčení a nasazení. Debaty s přáteli, s rodinou a s kolegy jsou nenahraditelné. Tohle je aktivita, která je absolutně nejdůležitější - důležitější jak psaní dopisů, debaty s politiky, důležitější jak demonstrace. Mysleme na to a při každém rozhovoru, kdy se vám někomu podařilo do hlavy zasít semínko pochybností, jsme o dost blíž k nápravě věcí.

Doporučuju vám třeba texty Petra Robejška, profesora Zeleného, Tomáše Haase. Zajímavé rozhovory přináší třeba Parlamentní listy. Z tištěných médií vám toho moc doporučit nemůžu, ale zajímavé věci, které nutí lidi přemýšlet najdete v časopise Téma, který vychází v pátek a stojí jen 25 Kč. Přináší tam vždy nějaký článek o vědě, o biologii, astronomii, o medicíně. A vždy v nějakých zajímavých souvislostech. Tipy na věci, které mě zaujaly, najdete na mé stránce na facebooku, která se jmenujeEva Hrindová - řadová členka politické strany.

5. Co to znamená konkrétně?

Chcete-li opravdu něco smysluplného pro změnu udělat, začněte dělat věci systematicky. Nejprve se vzdělávejte - zjišťujte si informace a nebojte se jít pod povrch věcí. Ptejte se a přemýšlejte. Netrvejte na svých postojích - možná jsou špatné. Protože jste se podle nich chovali roky a k ničemu to nebylo. Pokud nejste na facebooku, odhoďte stará klišé a založte si profil. Klidně si vymyslete nějaké falešné jméno a tento profil používejte jen jako kanál pro získávání informací. Okamžitě si můžete odlajknout iks stránek, kde najdete nové informace a můžete o nich také okamžitě diskutovat. Na facebooku také najdete dost přátel, s kterými se můžete radit o tom, co dál.

Při debatách na facebooku si trénujete argumentaci pro debaty s reálnými lidmi - jestli chceme odstranit starou politickou garnituru, potřebujeme takových rozhovorů vést miliony! Najdete tam taky skupiny lidí, s kterými se můžete identifikovat a zapojit se více. Já se angažuju vNaštvaných matkácha vBloku proti islámu.Scházíme se a debatujeme i mimo internet. Potřebujeme lidi, kteří mají otevřené hlavy a jsou ochotni pomáhat a sami se zapojit. Stále je nutné vymýšlet osvětové akce, hledat lidi, kteří umí pracovat na konkrétním programu - od regionů až po celostátní politiku. Potřebujeme lidi, kteří podpoří konkrétní aktivity - finančně či svou prací. Jste-li členem nějaké politické strany, přidejte se k nám. Jsem jen spolek a to není v rozporu s členstvím v politické straně. Garantuju vám, že budete překvapeni tím, kolik věci se dá dělat.

Cílem je najít dost kvalitních lidí, kteří budou ochotni jít s kůží na trh a ty je třeba pak podporovat. vysvětlovat lidem, co je důležité a že jedinou cestou ke změně je udělat dobrý výsledek ve volbách. To je teď nejvíc smysluplná aktivita - nahradit staré politiky novými. Takovými, kteří se nebojí a budou mít jedinou závislost - jen na svých voličích, tedy na nás. Nechceme už politiky, kteří jsou závislí na pašalikách a trafikách a o svých voličích si myslí, že jsou hloupí a pitomí a oblbnou je drahou volební kampaní. Sledujte nové iniciativy a zajímejte se o nové politiky. Co třeba víte o Martinu Konvičkovi? Četli jste nějaký jeho blog? Má hodně zajímavých textů... Slyšeli jste třeba už o Petrovi Hamplovi? Přináší hodně zajímavé myšlenky, které jsou hluboko pod povrch věcí.

Shrnutí

Nestresujte se tím, že neorganizujete nějaký občanský odpor. Zklidněte se a zapojte se do osvětových aktivit. Čtěte a studujte, diskutujte a o nových poznatcích informujte své okolí. Nepodporujte nijak staré politiky, kteří selhali. Zapojte se do nových hnutí, které deklarovaly účast v dalších volbách. Setkávejte se s reálnými lidmi, s kterými se budete domlouvat na osvětových aktivitách s širším dosahem. Protože o tom to je - zvítězí ten, kdo bude dobře informovaný, protože tím bude špatně manipulovatelný. A to by mělo být cílem každého naštvaného občana - udělat vše proto, aby lidé v dalších volbách volili chytře! Protože - a to si přiznejme - v minulosti jsme moc chytře nevolili...

Eva Hrindová, 8. 8. 2015

Další články, blogy, videa

V těchto dnech vychází nová kniha Daniely Kovářové. Nově v nakladatelství Naštvané matky.
Nalezeno na internetu a je to tak silné, že sdílíme i bez udání zdroje... Max Kašparů má za sebou 45 let praxe dětského psychiatra, ale dnešní...
22. února 2023 okomentoval David Sant pro blog Saker Putinův projev ze dne 21. února 2023. Očekávalo se, že tento projev bude velmi významný. Po jeho...
Přetiskujeme důležitý článek známeho blogera Vidláka. Burcuje lidi, ab šli k volbám a doufá, že se podaří politiky pořádně vyděsit. Protože náš...
Po teroristickém útoku na dceru Alexandra Dugina jsme zaplaveni informacemi o tom, jaký to byl fašista, extremista a ultranacionalista. Mnozí...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.