Není sluníčkář jako sluníčkář :-)

Časopis Téma přinesl rozhovor s kontroverzním sochařem Davidem Černým. Je znám za své politické postoje, které se opírají do politiků jako je Miloš Zeman a odmítají "populismus" a "xenofobii". Přesto stojí za zmínku jeho některé další názory, které se zásadně odlišují od zbytku "umělecké fronty" a dobře popisují situaci v uměleckém vysokém školství.
7. 4. 2018 11:02 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/602

Citujeme:

Takže nejste "vítač"?

Naopak, jsem protekcionista. Že si do Německa pustí ze Sýrie nějaké doktory, možná smysl má. Ale nechránit se před statisíci většinou zcela nekompaktibilními lidmi, který se hrnou z celé Afriky, by byla úplná blbost. Rozhodně jsem pro radikální ochranu evropský hranice.

Takže jste vlastně konzervativní?

No asi jo. Sere mě, když squatteři obsazují baráky, které jim nepatří. A to jsem párkrát v nějakém squatu v západní Evropě přespával. Zákon se porušovat nemá. Já akorát mimo město občas porušuju rychlost... Vyhovuje mi německá superracionální společnost. Ale oba víme, že to tam přesto nebylo vždycky zrovna ideální.

Neměl by být správný umělec levičák?

Jo, v současném hlavním proudu umění je levičáctví IN. A já jsem určitě pravičák. Pro mě je absolutně nedotkutelný osobní vlastnictví a s umělci, kterým je dvacet třicet let, se většinou sekáme, a oni mě ostře nesnášej. Z české umělecké komunity jsem vyčleněný a posledních deset let jsem v okruhu převažujícího levičáckýho neokonceptu vyloženě nesnášený. Přitom MeetFactory jsem vybudoval částečně ze svého a jim vůbec nevadí tam vystavovat. A kdekoliv mě pomluví, že jsem pravičácká svině.

To vám nevadí?

Všichni chtějí mít prachy, i levičáci. Ale protože to moc neumějí, dělají věci, které neprodají. K čemu potřebujete ke každé vystavené věci stránkové vysvětlení? Číst si chci knížky, ale do galerie si nechci chodit prohlížet NIC a pak si k němu číst ještě půlmetrovej text na zdi, kde se dozvím, že to sice vypadá jako nic, ale je to NIC, které vyjadřuje současnou plochou situaci a reflektuje jiné NIC, které tu bylo vystavené před desti lety... a podobný bláboly.

Bylo to dřív jinak?

Když mi bylo dvacet třicet, tak jsem byl rád, že můžu někde vystavovat. Sochy jsem si dělal za své prachy. Dneska zmizela z umění hmatatelná materie a všechno je neokoncept, který nemá koule. To nikde neprodáte, takže se lidem platí jen za to, že budou vystavovat. Když se mě poprvé zeptali, co budu za výstavu chtít, tak jsem vůbec nerozuměl, co mi říkají. Lidi dneska neprodávají hmotné věci, ale vlastně jen sebe jako performera, který někam za peníze tu svou videoprojekci půjčí.

Čím to je?

Třeba tím, že lidi na UMPRUM diplomují tak, že si zavolají taxíka, aby jim přivezl dvacet kilo písku, vysypou ho doprostřed ateliéru s tím, že to není obyčejný písek, ale písek přivezený Uberem. A druhá hromádka je přivezená normálním taxíkem, a pak řeší, o co je dražší a jestli tím pádem řidič Uberu trpí. A s tímhle absolvují?  Školy chrlí zástupy umělců, co šest let nic nedělají a pak neumějí nic vyrobit. Tak jeden člověk z ročníku chce a umí neco vytvářet. Vždycky se tomu říkalo výtvarné umění, myslím.

Tak běžte učit.

Proboha, ne! Jednou jsem šel dělat na UMPRUM konkurz po profesorovi Kurtu Gebauerovi a byl jsem v šoku. Jednak se tři lidi z komise neobtěžovali přijít včas a říkal jsem jim, jestli si ze mě nedělají prdel.  A jeden z členů komise byl kluk, který deset let prodával pervitin. To je, jako bych já seděl v komisi na výběr profesora náboženství. Vyhrál to Dominik Lang, který dostal Chalupeckého cenu za to, že udělal díru do zdi Veletržního paláce, kterou svítilo slunce. Navíc stejnou díru, ale v daleko lepším kontextu už udělal v 60. letech americkej umělec Gordon Matta-Clark. A tihle lidi pak vystavujou za peníze daňovejch poplatníků, jednou dvě hromádky písku, jindy tři hromady pilin. Typicky socialistickej přístup.

 

Informace o Davidu Černém zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/David_%C4%8Cern%C3%BD

Celý rozhovor najdete v časopise Téma č.14

rozhovor vedl Lukáš Kašpar

Další články, blogy, videa

Připojujeme se k deklaraci, kterou 12. 10. sepsal Jan Mrcasík a byla zveřejněna na stránce dfens-cz.com. Je v ní shrnuto vše podstatné ohledně...
Záznam přednášky z Brna. Paní doktorka shrnula základní fakta o očkování.
Ve videu najdete shrnutí toho, jaká propojení mezi médii a korporátními farmaceutickými firmami objevil Robert F. Kennedy ml. Podělil se o ně u...
Velmi dobrý dokument, který tu nemusí dlouho vydržet. Cenzura likviduje pravdu a to zcela neomylně.
Po úspěchu knihy Prolomení hradeb byl motivován Petr Hampl napsat knihu, která bude pokračovat v definování zásadních problémů současnosti. Jako...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.