Nenechme si ukrást svobodu slova

Nositelé opozičních – antibruselských – názorů jsou zvyklí na šikanování na sociálních sítích, jsou zvyklí na urážky a na útoky fanatických aktivistů. V takovém prostředí je stále těžší chránit svobodu slova. Zastrašování a buzerace totiž cíleně vytlačují z veřejného prostoru určitá témata a postoje. Občan tak ve skutečnosti nemá šanci vytvářet si názor svobodně. A to i přes to, že klasická cenzura (jak jsme ji znali v minulém režimu) není oficiálně zavedena.
25. 1. 2020 10:55 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/754

V této atmosféře jsme byli svědky odvážného kroku Učitelských novin, které zveřejnily rozhovor s Petrem Hamplem – sociologem, autorem zásadní a úspěšné knihy Prolomení hradeb. Reakce byla okamžitá. Učitelské noviny na ni reagovaly takto:

"Pokud jde o aktuální kritiku, je vedena zejména neziskovou organizací EDUin, která tímto svým konáním nečiní nic menšího, než že se snaží nepřijatelně omezit svobodu slova. Naopak už desítky učitelů i ředitelů škol našim novinám vyjádřily v této kauze jednoznačnou podporu s tím, že nám děkují za to, jak otevřené a skutečně nezávislé médium jsme. A zároveň velice nelibě nesou jednání organizace EDUin. Mimo jiné těmto čtenářům vadí, že by jim někdo měl určovat, s kým rozhovor smíme dělat, a s kým nikoliv." Celé prohlášení zde. 

Vrcholem nevkusu a naprostého profesního selhání je ale článek, který vyšel na serveru Aktuálně.cz. Redaktorka Martina Heroldová se uchýlila k podpásovému činu a v závěru svého textu napsala toto: Vydal také knihu, ve které se otevřeně hlásí k rasismu a nenávistným postojům.

Nazvat někoho rasistou bez jakéhokoliv důkazu, je podlé a hraničí to s trestným činem. Redaktorka tak učinila veřejně, se záměrem Petra Hampla poškodit. Jako vydavatelka knihy Prolomení hradeb se musím ohradit a zvažuji trestní oznámení. Celý článek je zde.

Spontánně se také ohradil další autor nakladatelství Naštvané matky - Josef Provazník, který svým dopisem apeloval na Syndikát novinářů ČR.

Jeho plné znění je zde:

Vážená paní, vážený pane,

obracím se na Vás ve věci neetického jednání serveru Aktuálně.cz, které se vztahuje ke článku o sociologovi Petr Hampl. Text z pera novinářky Martiny Heroldové v prvé řadě nese jasné rysy názorového komentáře, ačkoli v názorové rubrice zařazen není. Hampl je například označen jako dezinformátor o klimatu. Na základě odsudku jednoho jediného odborníka. Přitom i v rámci vědecké obci na klima neexistuje jeden jediný "správný" názor. A i kdyby ano, tak názor odlišný od mainstreamu musí zaznívat rovněž.

Stejně zaujatě se autorka článku staví k Učitelským novinám, které "pouze" postupovaly jako svobodné otevřené médium. Tedy, daly prostor konkrétnímu jedinci, s jehož názory a postoji se nemusí shodovat. V rozhovoru, kde zaznívají z obou stran argumenty. V rozhovoru, kde není čtenáři podsouváno, co si má myslet. V rozhovoru, kde si má šanci čtenář utvořit svůj názor na probíraná témata zcela sám. Naproti tomu redaktorka serveru Aktuálně.cz čtenáři tuto šanci vzala hned v titulku.

V neposlední řadě nebyl v tomto článku poskytnut prostor k vyjádření samotnému Petru Hamplovi. To je další ze závažných prohřešků proti novinářské etice. Nejzásadnějším prohřeškem proti (nejenom) novinářské etice je však samotný závěr, ve kterém paní/slečna Heroldová konstatuje (ovšemže bez sebemenších důkazů), že Petr Hampl se otevřeně hlásí k rasismu a nenávistným postojům.

Víc než novinářský článek je dílo redaktorky serveru Aktuálně.cz obžalobou v duchu rétoriky nechvalně proslulých komunistických prokurátorů Urválka a Vaše. Ve veřejném prostory by měl svobodně zaznívat různé názory. Server Aktuálně.cz prostřednictvím Heroldové jeden z těchto názorových proudů démonizuje s cílem z veřejně diskuze jej vyřadit. S pomocí "unfair" nástrojů, jako je nálepkování, zkreslování reality a šíření skutečných dezinformací.

Věřím, že podobné záležitosti Syndikát novinářů ČR nebude tolerovat. Server Aktuálně.cz prostřednictvím výše jmenované redaktorky vrhá špatné světlo nejenom na svou redakci, ale na celou novinářskou obec. Je tedy v zájmu samotného Syndikátu, aby se napříště podobné výstřelky, pokud možno, neopakovaly.

Předem děkuji za zpětnou vazbu a zůstávám s pozdravem.

Josef Provazník

 

Na závěr musím bohužel konstatovat, že novinářská obec se neustále snaží své čtenářstvo manipulovat a vychovávat. Místo toho, aby prostě jen objektivně informovala a otevírala důležitá témata k diskusi. Je evidentní, že podle reakcí jejich čtenářů, se neshledává takové působení s podporou. Můžeme to vidět v diskusích pod podobnými články – pokud ovšem redakce takovou diskusi umožní. Je smutné, že hlavními cenzory a ničiteli svobodné diskuse se dnes stávají právě novináři. Naštěstí je odezva veřejnosti jasná a odmítavá. Doufáme, že se aspoň část novinářské obce postaví na stranu těch, kteří stále považují svobodu slova za podstatnou součást svobodné společnosti.

Eva Hrindová

Nakladatelství Naštvané matky

Poznámka: Anketu z obrázku najdete v článku na idnes zde.

Další články, blogy, videa

V těchto dnech vychází nová kniha Daniely Kovářové. Nově v nakladatelství Naštvané matky.
Nalezeno na internetu a je to tak silné, že sdílíme i bez udání zdroje... Max Kašparů má za sebou 45 let praxe dětského psychiatra, ale dnešní...
22. února 2023 okomentoval David Sant pro blog Saker Putinův projev ze dne 21. února 2023. Očekávalo se, že tento projev bude velmi významný. Po jeho...
Přetiskujeme důležitý článek známeho blogera Vidláka. Burcuje lidi, ab šli k volbám a doufá, že se podaří politiky pořádně vyděsit. Protože náš...
Po teroristickém útoku na dceru Alexandra Dugina jsme zaplaveni informacemi o tom, jaký to byl fašista, extremista a ultranacionalista. Mnozí...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.