Naštvané matky nesouhlasí s násilnou inkluzí

Ministerstvo školství nám hraje na nervy. Nová ministryně nás prostě bude jednotně vzdělávat i kdyby to některé děti měly odnést těžkou psychickou újmou. Jdem na to pěkně po komunisticku - když se kácí les, létají třísky!
6. 10. 2015 00:00 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/325

Paní ministryně uchvacuje i jinými svými představami - těší se na děti uprchlíků, které už vidí v jednotných školách, kde se všichni budou jednotně vzdělávat podle not bruselské byrokracie. Násilím k toleranci a k jednotě. Že jsou děti různé a mají různé potřeby? To nikoho nezajímá, to je buržoazní přežitek. EU hlásá, že jsou si všichni rovni, tak proč by všichni nemohli chodit do jedné třídy?

Paní ministryně jezdí na rozumy do EU a maminky pak musí jednotné školství se svými dětmi absolvovat. Už dnes je to náročné, ale ministerstvo hodlá ještě přitvrdit. Vice asistentů do škol (často jsou to lidé z úřadu práce) problém nevyřeší. Děti nejsou stejné a nezvládají jednotné tempo a jednotné vzdělávání. Nepomůžou jim v tom ani armády asistentů.

Je to tak absurdní, že jsme se rozhodli ozvat. V Naštvaných matkách sledujeme aktivity ministerstva školství opravdu s úžasem. Našimi členy jsou rodiče postižených dětí, učitelé a učitelky, lidé pomáhající v různých charitách. Všechno jsou to lidé z praxe a jasně říkají NE - NE inkluzi, NE násilnému jednotnému vzdělávání, NE rušení zvláštních škol. A to NE je v zájmu těch nejslabších. Pokud souhlasíte, můžete se k našemu dopisu připojit podpisem.

Vážená paní ministryně školství,

ostře protestujeme proti násilné inkluzi žáků, ať už se bude dít jakoukoliv formou. Jsme přesvědčeni, že inkluze velmi nepříjemným způsobem postihne především slabší žáky, kteří budou každý den konfrontováni s nepříjemným pocitem, že průměrným žákům nestačí. Nesouhlasíme s postojem ministerstva školství, která se pod ideovým vedením EU snaží páchat dobro za každou cenu – i proti zájmům těch, kteří se nemohou bránit a kterým je to dobro určeno.

Na konferenci Rovné podmínky ve vzdělávání 20. září 2011 v Praze byla tato tzv. inkluze opakovaně zdůrazňována jako jedna z priorit MŠMT. A cíl zrušit praktické (dříve zvláštní) školy zde byl zcela jasně vysloven. Podle některých oficiálních vyjádření už nejpozději od roku 2017/2018 nebudou smět praktické školy přijímat žáky. Přestože tvrdíte, že ZŠ praktické se rušit nebudou, my se nucené inkluze velmi obáváme.

Představa, že problém nestíhajících dětí vyřeší armáda asistentů, nám nepřijde reálná. Asistent, který nemusí mít speciální školu, kterému postačí jen SŠ a kurz, by měl zvládnout práci speciálních pedagogů? Kde na asistenty školství vezme peníze? Co si s dětmi počne již tak přetížená učitelka? Co to udělá s kvalitou výuky, když se bude učitel stále zastavovat u těchto žáků? Tímto přístupem v budoucnosti segregujete děti chudších rodičů, které nemají možnost uniknout do soukromého vzdělávání, a neúměrně zatížíte rozpočty rodin, kterým záleží na tom, aby se jejich dítě něco naučilo.

Navíc, násilná inkluze je neštěstím především pro žáky, kteří jsou dnes v praktických školách spokojeni. Na normální škole by každodenně zápolili s neúspěchem a s frustrací z toho vyplývající. Jejich vztah ke vzdělání by se logicky poškodil. A to ani nechceme pomyslet na hrozbu šikany, protože tou jsou ohrožené především slabší a do průměru nezapadající děti.

Zvažte ještě své priority a zastavte projekt rušení praktických (zvláštních) škol. Naslouchejte hlasům rodičů, kteří sami nejlépe vědí, co je pro jejich děti nejlepší. Dejte jim možnost volby. Ti rodiče, kteří jsou schopni maximálně podpořit své handicapované dítě, nechť využijí veškeré výhody rovného vzdělávání. Ti, kteří si na maximální podporu dítěte v běžné škole z různých důvodů netroufají, nechť mohou dále využívat sítě praktických (zvláštních) škol. Nerušme, co je prověřené a co nám Evropa závidí.

Za hnutí Naštvané matky

Eva Hrindová

Petici s tímto otevřeným dopisem podepsalo k dnešnímu dni cca 10 300 lidí. Svůj podpis můžete připojit zde: http://www.petice24.com/oteveny_dopis_ministryni_kolstvi_proti_nasilne_inkluzi

Další články, blogy, videa

Na sociálních sítích se objevil důležitý text, proto ho vkládáme na stránky pro uchování a šíření. Vždy je důležité hledat souvislosti, kontexty a...
Případ Ukrajina od roku 1990 do současnosti očima dat a milníků jejích moderních dějin. Tak lze nazvat přehled, který pro ParlamentníListy.cz...
Rádi se připojujeme k iniciativě, která se snaží upozornit na nepřiměřené zisky ČEZu na úkor občanů ČR. Podle autorů dopisu chování vlády a ČEZu...
Vážení spoluobčané, chci vás oslovit jen zřídka. Nepatřím k těm, kdo komentují skoro všechno a trpí potřebou se zviditelňovat. V poslední době však...
Skupina 3 000 vysoce kvalifikovaných lékařů, biostatistiků, vyšetřovatelů lékařských podvodů, klinických laborantů a vědeckých pracovníků, vydává...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.