Dekadence nebo idiocie? Nic není tak, jak má být

Žijeme ve zvláštní době. Skoro vše zakrývá svůj skutečný účel. Vezměte si třeba tu slavnou hipsterskou módu. Chlapi si nechávají narůst fousy a chodí v kostkovaných košilích, ale místo do lesa míří do kavárny. A tak je to se vším.
23. 6. 2016 12:17 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/273

Včera jsem si zašla na kávičku do nové kavárny a využila jsem nabídky přehršle módních časopisů. Po jednom jsem hrábla a celý jsem si ho prolistovala a sem tam jsem si něco přečetla. Byla jsem ohromena tím, kolik drahé inzerce v takovém módním časopise je. Šperky, kabelky, boty... A šaty. Zřejmě k inspiraci nafocené několikastránkové příběhy. Ale nic pěkného - zamračené modelky v krkolomných pózách a na sobě měly neskutečné kombinace hadrů. Šílené barevné kombinace, hábity visící na androgynních modelkách bez úsměvu. Ale to známe a víme, že svět módy není pro normální ženy.

Zaujala mě ještě jiná věc. Začetla jsem se do rozhovoru s modelkou, která prozradila nějaké své finty na líčení. A rozplývala se nad tím, že se dlouho učila líčit tak, aby vypadala jakoby trochu unaveně po sexu a taky trochu ubrečeně. Proboha - to můžu mít přece i bez líčení! Když jsem se s postřehem o moderních trendech v líčení svěřila kolegovi, informoval mě, že dnes si lidé líčí klidně celé tělo! Stínují svaly, aby vypadaly větší a prorýsovanější. Ach můj bože! Je to horší, než jsem si myslela.

Předstírání a hraní rolí místo skutečného opravdového života. Tak místo skutečného sexu se lidi dívají na porno a pak se líčí tak, aby vypadali jako po sexu. Muži místo skutečné práce a fyzické aktivity se oblékají tak, že vypadají jako lesní dělníci. Ale to jsou ty lepší případy.

Horší je to, že se lidi chtějí svých životních a přirozených rolí zbavit. Muži se čím dál víc podobají ženám a to nejen vzhledově. Jen aby nemuseli přijmout svou roli ochránce a živitele. Chodí na mateřskou, neumí se prát a na své plnovousy mají víc mastiček a vodiček, než kdejaká žena na vlasy. Ženy zase hrubnou a učí se ochraňovat samy. Makají jako divé a při práci stíhají vychovávat děti a formovat si postavu. Berou tak nechtíc mužům vítr z plachet...

V tomto šíleném světě převráceném na ruby pak každá normálnost vypadá jako podivínství. Źena, která chce rodit před třicítkou je zmítána pochybnostmi, protože přece jí uteče kariéra a vůbec. Tak mladá a už si zkazí postavu! Muž, který se nebojí poprat za čest své dámy je nevídaná věc. Muž, který svou partnerku neposílá na potrat, otěhotní-li, je taky vzácností. To jsou zásadní věci, ale ono se to projevuje i v drobnostech. V módě, v životním stylu. A je čím dál těžší se tomu vzpírat.

Kdyby to byl problém, který ovlivňuje pouze mezilidskíé vztahy, nějak bychom se s tím vypořádali. Bohužel ale zvrácenost zmatení rolí a funkcí ovlivňuje i politiku. Jakoby všechny přirozené a normální věci musely být potlačeny a zklividovány. A tak žijeme v době, kdy konkurence v byznysu je chápána jako problém - nikoliv jako příležitost k inovacím a snižování cen. Bereme jako normální, že regulace likvidují běžné a staletí fungující způsoby obživy. Například z anglických rybářů se tak staly jen ubohé trosky postávající na úřadech práce. Stejně tak apaticky přijímáme, že jsou likvidována celá průmyslová odvětví a schopnost lidí a národů v Evropě se uživit vlastní prací je stále menší a menší.

Ale jen houšť a větší kapky, čím víc bude vládnoucí a mediální elita tlačit na pilu, tím víc vynikne ta absurdnost a lidi se začnou vracet k přirozeným věcem a způsobům. Třeba ilegálně a načerno. Možná to bude jako ve filmu Sexmise a v různých knihách vykreslujících děsivou budoucnost. Skupiny lidí se budou přesouvat na vesnici a do lesa a tam tajně budou žít tak, jak jim to přirozenost bude velet. Ženy budou ženami a muži je budou ochraňovat.

Anebo taky ne. Třeba tu dekadenci spojenou s blbostí zastavíme sami. Kdo ví?

Eva Hrindová

Originál blogu zde: http://hrindova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=531052

Reakce Petra Hampla na můj blog: Naštvaná matka, hipsteři a porcelánová pastýřka

Další články, blogy, videa

V těchto dnech vychází nová kniha Daniely Kovářové. Nově v nakladatelství Naštvané matky.
Nalezeno na internetu a je to tak silné, že sdílíme i bez udání zdroje... Max Kašparů má za sebou 45 let praxe dětského psychiatra, ale dnešní...
22. února 2023 okomentoval David Sant pro blog Saker Putinův projev ze dne 21. února 2023. Očekávalo se, že tento projev bude velmi významný. Po jeho...
Přetiskujeme důležitý článek známeho blogera Vidláka. Burcuje lidi, ab šli k volbám a doufá, že se podaří politiky pořádně vyděsit. Protože náš...
Po teroristickém útoku na dceru Alexandra Dugina jsme zaplaveni informacemi o tom, jaký to byl fašista, extremista a ultranacionalista. Mnozí...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.