Jak se odpovědně chovat v době epidemie

Kolega z praxe (zná dobře chod hygienických stanic) zpracoval velmi dobrý návod na to, jak se chovat v době epidemie. Velmi doporučujeme se ním řídit. Hysterie, kdy při každém zakašlání obtěžujete lékaře, ničemu neprospěje. Ubere lékařům pozornost, kterou mají věnovat skutečně vážně nemocným.
14. 3. 2020 07:53 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/767

1) Přijel-li jsem ze zahraničí.

Volat lékaři a ten vystaví na 14 dní od návratu e-neschopenku, nebo si vzít home-office. Izolovat se doma na 14 dní bez ohledu na destinaci, z které se vracím.

2) Jsem-li nemocný - bez ohledu na to, zda jsem cestoval, či ne, zda jsem byl či nebyl v kontaktu s cizinci.

Vezmu okamžitě neschopenku až do úplného vyléčení, jsem doma v klidu, nepracuji, ležím na lůžku, s čaji a s vitamíny (Vit. D, C, B-komplex, Mg, Zinek, atd), intenzivní pitný režim. Neotravuji hygienu, ani krizové linky, ani nemocnice. Nepřecházím nemoc v práci!

3) Ani s vysokými teplotami nad 38 či kašlem neotravuji lékaře. 

To má kdekdo během chřipky a dá se to vyležet! Snažím se nemoc vyležet - dám tomu pár dnů, jestli se příznaky nezačnou zlepšovat, podpořím imunitu.

4) Urgent a linky 155, 112 volám či jedu až tehdy, když vím, že už to nezvládnu vlastními silami.

To znamená, že mám teploty + těžký kašel, trvající několik dní, zhoršující se potíže s dýcháním, bez účinku léků, malátnost apod.

5) Teď otravuje zdravotníky každý připosránek, kterého pálí na prsou, má zvýšenou teplotku či kašílek či se vrátil z lyží a má "obavy".

Kvůli takovým hysterickým hyenám se nedostává péče opravdu závažným případům. Proto se nedá dovolat na hygieny, ani na krizové linky, prostě nikam a nic pořádně nefunguje.
Ti vážně nemocní budou umírat kvůli HYSTERII těch, kdo by to mohli vyležet i s těžšími příznaky jednoduše doma, tak jak by to udělali za jiných okolností bez nynějšího mediálního hysterčení.

Například dnes se se mnou pán chtěl zdlouhavě vybavovat o tom, že mu holič přejel nosík štětečkem na odmetání vlasů a že o tom máme okamžitě informovat v médiích, že se toto dělat nemůže! Tak jsem se jej optal na otázku, která v něm vzbudila agresivní proti-reakci: "A pane, nebylo by lepší v rámci prevence k holiči prostě nechodit a odložit ho třeba o 1 či 2 měsíce? Větší riziko je u holiče třeba čekárna či cesta autobusem než štěteček na vlasy!"
A k takovým dotazům či "diskusím" slouží krizové a informační linky hygieny, lékařů, laboratoří či nemocnic?!

6) Pro VŠECHNY - doma přísnější hygiena než obvykle.

Pravidelná dezinfekce a hygiena rukou, mytí ploch (podlahy, kuchyně, apod.), dezinfekce WC, klik, praní ložního prádla, aj. Omezit návštěvy všeho a všech. I holič či zubař se dá odložit o měsíc nebo ne? Preventivně vitamíny i u zdravých osob (vyjmenovány výše).

7) NÁKUPY.

Jsem-li v povinné karanténě - po návratu ze zahraničí, nemocen či po kontaktu s potvrzeným Covid-19, neměl bych chodit ven ani nakoupit pro jídlo - ideálně si zařídit to, že někdo jiný (rodinný příslušník či dobrý přítel či jídlo koupené "online") mi přinese jídlo před dveře a odejde dřív, než si dveře otevřu.

8) Jakékoliv oslavy, akce, cesty, přednášky, návštěvy a jiné "neodkladné" plány s jinými lidmi nyní odložit tak na minimálně 1 měsíc. 

Vzít si třeba moudré knížky a něco se naučit, podívat se na zajímavé filmy nebo trávit více času s nejbližší rodinou ze společné domácnosti apod.

9) Odběry na covid-19 na přání (třeba na vlastní náklady).

Zatěžujete zdravotníky a laboratoře, riskujete při kontaktu s dalšími lidmi (MHD, fronty, čekárny), že se sami nakazíte či nakazíte jiné. Máte být izolováni doma a ne si běhat bezdůvodně na odběry. Odběry se indikují jen u vážných případů - cestovatelská anamnéza v posledních 14 dnech + těžký kašel s teplotami nad 38 °C, (už i tito se odebírat nestíhají). Spíše dodržujme body 1-8, než abychom žádali zbytečné odběry! K čemu mi bude, že teď zjistím, že jsem negativní na covid-19, když 5 minut po odběru na mě někdo kýchne a teoereticky jsem pak nakažený, i když s negativním výsledkem na papíře z předešlého dne. Personál vykonávající odběry tu je též jen pro vážnější případy!

10) Psychika je půl zdraví, takže kdo propadá strachu kvůli tomu, když onemocní, nahrává své nemoci, aby se v těle dobře šířila.

Kdybychom neslyšeli otřesné zprávy o covid-19 v TV či na internetu, vyleželi bychom to jako chřipku. Takto se každý nervuje kvůli jakýmkoliv, třeba i zcela triviálním příznakům.

Zpracoval: Daniel Ricardus Schubert

Další články, blogy, videa

Velmi dobrý dokument, který tu nemusí dlouho vydržet. Cenzura likviduje pravdu a to zcela neomylně.
Po úspěchu knihy Prolomení hradeb byl motivován Petr Hampl napsat knihu, která bude pokračovat v definování zásadních problémů současnosti. Jako...
Alex Jones se postavil na stranu těch, kteří zpochybňují vyhlášení pandemie a upozorňuje na mnohé sporné momenty. Falšují se statistiky, aby se uměle...
Tucker Carlson je komentátor pravicově konzervativní americké televize. Je ostrý jako břitva, inteligentní, vtipný, pravdivý. Nenechá se omezit...
Sdílíme kopii nahrávky z osobního video-blogu uživatele 5723michael. Přeloženo a nahráno se svolením autora.
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.