Jak se odpovědně chovat v době epidemie

Kolega z praxe (zná dobře chod hygienických stanic) zpracoval velmi dobrý návod na to, jak se chovat v době epidemie. Velmi doporučujeme se ním řídit. Hysterie, kdy při každém zakašlání obtěžujete lékaře, ničemu neprospěje. Ubere lékařům pozornost, kterou mají věnovat skutečně vážně nemocným.
14. 3. 2020 07:53 | Link: http://www.nastvanematky.cz/node/767

1) Přijel-li jsem ze zahraničí.

Volat lékaři a ten vystaví na 14 dní od návratu e-neschopenku, nebo si vzít home-office. Izolovat se doma na 14 dní bez ohledu na destinaci, z které se vracím.

2) Jsem-li nemocný - bez ohledu na to, zda jsem cestoval, či ne, zda jsem byl či nebyl v kontaktu s cizinci.

Vezmu okamžitě neschopenku až do úplného vyléčení, jsem doma v klidu, nepracuji, ležím na lůžku, s čaji a s vitamíny (Vit. D, C, B-komplex, Mg, Zinek, atd), intenzivní pitný režim. Neotravuji hygienu, ani krizové linky, ani nemocnice. Nepřecházím nemoc v práci!

3) Ani s vysokými teplotami nad 38 či kašlem neotravuji lékaře. 

To má kdekdo během chřipky a dá se to vyležet! Snažím se nemoc vyležet - dám tomu pár dnů, jestli se příznaky nezačnou zlepšovat, podpořím imunitu.

4) Urgent a linky 155, 112 volám či jedu až tehdy, když vím, že už to nezvládnu vlastními silami.

To znamená, že mám teploty + těžký kašel, trvající několik dní, zhoršující se potíže s dýcháním, bez účinku léků, malátnost apod.

5) Teď otravuje zdravotníky každý připosránek, kterého pálí na prsou, má zvýšenou teplotku či kašílek či se vrátil z lyží a má "obavy".

Kvůli takovým hysterickým hyenám se nedostává péče opravdu závažným případům. Proto se nedá dovolat na hygieny, ani na krizové linky, prostě nikam a nic pořádně nefunguje.
Ti vážně nemocní budou umírat kvůli HYSTERII těch, kdo by to mohli vyležet i s těžšími příznaky jednoduše doma, tak jak by to udělali za jiných okolností bez nynějšího mediálního hysterčení.

Například dnes se se mnou pán chtěl zdlouhavě vybavovat o tom, že mu holič přejel nosík štětečkem na odmetání vlasů a že o tom máme okamžitě informovat v médiích, že se toto dělat nemůže! Tak jsem se jej optal na otázku, která v něm vzbudila agresivní proti-reakci: "A pane, nebylo by lepší v rámci prevence k holiči prostě nechodit a odložit ho třeba o 1 či 2 měsíce? Větší riziko je u holiče třeba čekárna či cesta autobusem než štěteček na vlasy!"
A k takovým dotazům či "diskusím" slouží krizové a informační linky hygieny, lékařů, laboratoří či nemocnic?!

6) Pro VŠECHNY - doma přísnější hygiena než obvykle.

Pravidelná dezinfekce a hygiena rukou, mytí ploch (podlahy, kuchyně, apod.), dezinfekce WC, klik, praní ložního prádla, aj. Omezit návštěvy všeho a všech. I holič či zubař se dá odložit o měsíc nebo ne? Preventivně vitamíny i u zdravých osob (vyjmenovány výše).

7) NÁKUPY.

Jsem-li v povinné karanténě - po návratu ze zahraničí, nemocen či po kontaktu s potvrzeným Covid-19, neměl bych chodit ven ani nakoupit pro jídlo - ideálně si zařídit to, že někdo jiný (rodinný příslušník či dobrý přítel či jídlo koupené "online") mi přinese jídlo před dveře a odejde dřív, než si dveře otevřu.

8) Jakékoliv oslavy, akce, cesty, přednášky, návštěvy a jiné "neodkladné" plány s jinými lidmi nyní odložit tak na minimálně 1 měsíc. 

Vzít si třeba moudré knížky a něco se naučit, podívat se na zajímavé filmy nebo trávit více času s nejbližší rodinou ze společné domácnosti apod.

9) Odběry na covid-19 na přání (třeba na vlastní náklady).

Zatěžujete zdravotníky a laboratoře, riskujete při kontaktu s dalšími lidmi (MHD, fronty, čekárny), že se sami nakazíte či nakazíte jiné. Máte být izolováni doma a ne si běhat bezdůvodně na odběry. Odběry se indikují jen u vážných případů - cestovatelská anamnéza v posledních 14 dnech + těžký kašel s teplotami nad 38 °C, (už i tito se odebírat nestíhají). Spíše dodržujme body 1-8, než abychom žádali zbytečné odběry! K čemu mi bude, že teď zjistím, že jsem negativní na covid-19, když 5 minut po odběru na mě někdo kýchne a teoereticky jsem pak nakažený, i když s negativním výsledkem na papíře z předešlého dne. Personál vykonávající odběry tu je též jen pro vážnější případy!

10) Psychika je půl zdraví, takže kdo propadá strachu kvůli tomu, když onemocní, nahrává své nemoci, aby se v těle dobře šířila.

Kdybychom neslyšeli otřesné zprávy o covid-19 v TV či na internetu, vyleželi bychom to jako chřipku. Takto se každý nervuje kvůli jakýmkoliv, třeba i zcela triviálním příznakům.

Zpracoval: Daniel Ricardus Schubert

Další články, blogy, videa

„Žijeme v obrovské lži, která připomíná požár Reichstagu,“ říká spisovatel a moderátor talk show Dennis Prager, který je zakladatelem Prager...
Naše média prakticky ignorují skutečné dění ohledně prezidentských voleb v USA. Sdílíme proto důležitý projev Donalda Trumpa, v kterém uvádí mnoho...
Slovenský doktor Igor Bukovský je dobře známý i u nás. Už mnoho let se snaží pracovat na poli prevence civilizačních nemocí a pro osvětu si založil...
Volitelé volili nového prezidenta USA a zvolili Bidena. Že byly volby zmanipulované, viděl celý svět. Je to dnes již v podstatě jedno. Ten souboj...
Kniha Petra Hampla Cesta z nevolnictví je pokračováním a prohloubením analýzy, které se věnoval v práci Prolomení hradeb. Název jeho nové knihy je...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.